Kniha vs. film
Tak jsem tento týden konečně měla možnost zhlédnout film, na který jsem se tolik těšila. Myslím, že spousta z vás jej viděla taky, už jen proto, že propagace kolem něj byla opravdu veliká, až si nešlo nevšimnout, že se něco takového chystá. V originální verzi se snímek jmenuje Love, Simon, v češtině potom dostal název Já, Simon. Film vznikl podle knižní předlohy od světoznámé psycholožky a spisovatelky Becky Albertalli. Ta se po získání doktorátu z psychologie zaměřila zejména na práci s teenagery, a je vidět, že jim opravdu rozumí. Moc ráda bych teď s vámi ohodnotila jak knížku, tak film a pak obojí srovnala.
Knižní verze se jmenuje Probuzení Simona Spiera (v angličtině Simon Spier vs. The Homo Sapiens Agenda) a vydalo ji nakladatelství Yoli. Že byla nějaká taková knížka vůbec vydána, jsem se dozvěděla z Facebooku z oficiálních stránek Prague Pride asi před rokem. Přečetla jsem si popisek a několik zajímavých, kladně hodnotících názorů, načež jsem se rozhodla si knížku pořídit.
Samotná knížka se mi četla velmi dobře, je psána lehkým, uvolněným a hovorovým jazykem mládeže. Je napínavá od začátku až do konce, protože zjistit, kdo je Blue, není jak pro Simona, tak ani pro čtenáře vůbec snadné. Podstatnou část knížky tvoří také e-mailová korespondence mezi Bluem a Simonem o každodenních příhodách a úvahách. Pozvolný příběh o Simonově životě na střední škole opředený tajemstvím ohledně Blueovy identity a doplněný Martinovým vydíráním nakonec dospěje k romantickému konci, kdy se z Bluea vyklube Bram, Simonův spolužák.
Ve filmovém zpracování si hlavní roli zahrál Nick Robinson, kterého jsem si oblíbila už díky jeho skvělému výkonu v romantickém snímku Everything, everything (Všechno, úplně všechno). Bohužel mi přišlo, že film odstřihl hodně ze seznamování Simona a Bluea a zaměřil se spíše na Martinovo chování a jeho důsledky. Zatímco v knížce se Martin zdá spíše úlisný a vychytralý, ve filmu je trapným a neschopným prosťáčkem. To mě trošku překvapilo. Je samozřejmé, že film a knížka se v některých ohledech lišily, celkově však podle mého názoru film neměl hluché místo a bavil diváka od začátku až do konce. Písničky k němu nazpívali například Troye Sivan (Strawberries and cigarettes) nebo Normani + Khalid (Love lies).
Neumím říct, co je lepší, zda knížka nebo film. To asi záleží na posouzení každého zvlášť. Možná bych se trošku více přiklonila k filmu, který bych mohla vidět znova a znova pro všechny detaily, zatímco knižní zápletka už je prostě rozluštěna. Zatímco knížka je takovým náznakem detektivky, kde každý bádá, kdo je Blue, ve filmu vyniká důležitost pravého přátelství a lásky, divák se Simonem prožívá každé zklamání, zuřivost, strach, lítost, radost, statečnost, odvahu.
Jak už jsem se zmínila, tak mezi knížkou a filmovým zpracováním je několik odlišností. Můžu říct, že většina z nich mi v zásadě nevadila, jenom vztah mezi Simonem a Bramem jsem na konci čekala trochu propracovanější, jako je tomu v knížce.
V původní verzi si Simon před Nickem nevymyslí imaginárního přítele Abby Susové, Lea a Nick nejdou na rande, Simon se nezeptá Cala, jestli je Blue, Lea není zamilovaná do Simona a podobně. Asi nejdůležitější rozdíl se objevuje ke konci knížky, kdy Bram nenapíše Simonovi, že odhalil jeho identitu a že končí, nesmaže svou e-mailovou adresu jako ve filmu. Bramův poslední e-mail je ve filmu docela ironický. Píše něco ve smyslu: “Vím, kdo jsi. Simon, že? Jacques a dit – Simon říká. Nic lehčího už jsi vymyslet nemohl?” To mi přišlo malinko zvláštní.
V poslední době jsem si knížky žánru Young adult hodně oblíbila. Svými tématy cílí právě na lidi jako já, tedy teenagery a čerstvě dospělé, kteří řeší problémy s láskou a přátelstvím, snaží se odpoutat od všednosti a žít svůj neobyčejný příběh tady a teď.
Pokud máte Simona Spiera přečteného a přemýšlíte, co číst dál, zkuste také knižní verzi Everything everything od Nicoly Yoonové. Jedná se o příběh mladé dívky Maddy (Amandla Stenberg), jejíž imunita nedokáže bojovat s vnějším prostředím, a proto nesmí za žádnou cenu opustit práh domu, v němž žije společně se svou matkou a ošetřovatelkou. Vše se pro ni ale změní ve chvíli, kdy se do sousedství nastěhuje pohledný mladík Olly (Nick Robinson) se svou rodinou.